Ułatwienia dostępu

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
ul. Sandomierska 4/1, Opole 77 441-75-69 poradnia.opole@gmail.com

PROGRAM OGRANICZANIA PICIA

Programy ograniczania picia są formą terapii oferowaną od niedawna. Podstawową przesłanką ich powstania jest założenie, że pacjenci, którym zaoferowano możliwość wyboru celu terapii mają większe szanse na sukces terapeutyczny, między innymi dlatego, że ludzie są bardziej skłonni do realizacji celów, które sami wybierają.

Filozofia pomagania:
Pacjent jest autonomiczną jednostką, która ma prawo wyboru celów i metod leczenia. Rolą terapeuty jest wydobywanie motywacji pacjenta do zmiany i wspomaganie procesu zmiany nałogowych zachowań poprzez odpowiedni dobór narzędzi i metod terapeutycznych. W programach ograniczania picia terapeuta nastawiony jest na współpracę z pacjentem i szanuje jego wybory. Za zgodą pacjenta udziela mu informacji o możliwościach i konsekwencjach różnych wyborów, a także wzmacnia jego poczucie samoskuteczności. Program ograniczania picia nakierowany jest na poprawę funkcjonowania psychospołecznego pacjenta, w tym zmianę jego postawy wobec spożywania alkoholu.

Program ograniczania picia to  oddziaływania indywidualne i/lub grupowe nakierowane na wypracowanie zdyscyplinowanego wzoru konsumpcji alkoholu, zgodnego z ustalonym wspólnie z terapeutą planem picia, zawierającym zestaw zasad dotyczących używania alkoholu (ilość, częstość, kontekst, czas i miejsce) .

Formy terapii:
• sesje indywidualne,
• sesje grupowe (np. psychoedukacja, treningi umiejętności),
• sesje rodzinne,
• farmakoterapia

Czas trwania:
8-12 tygodni, spotkania minimum raz w tygodniu.
Pacjenci mogą zgłosić się ponownie, szczególnie w sytuacji zagrożenia lub powrotu do poprzednich wzorów picia.

 

Sprawdź czy pijesz szkodliwie: wykonaj test AUDIT - kliknij tutaj

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech